Tässä on muutamia herkkuja joita olen Homma-paikassani nyt leipoillut. Anteeksi että osa näistä on huonolaatuisin kuvin esillä sillä jokahinen päivä miul ei ole/ollut kameraani mukanani ja kuvaan silloin kännykälläni josa on toooooo-si surkea kamera.
Ja täsä on siis vaine osa niistä kaikista siellä leipomistani kakkusista sillä jokahinen päivä ei vaine yksinkertaisesti kerkiä ( eikä muista ) kuvata kaikkia leipomuksiaan.
Suklaamoussekakku. Laktoositon.
Pohjanaan suklaamousekakun suklainen pohja. Täytteenä suklaata, kermaa, tuorejuustoa, kananmunaa....
Tätä kakkua meni tilauksesta pari kappaletta erääseen tilaisuuteen.
Minttujuustokakku. Ns. tavan kakku elikkäs ei esim. laktoositon.
Pohjanaan Domino-keksejä. Täytteesään muutama tippa vihreää elintarvikeväriä. Pinnallansa After Eight-palasia kera suklaakiehkuroisen ja -hippujen.
Glögi-kirsikkajuustokakku. Laktoositon.
Pohjanaan Piipparimurusia. Täytteesään glögiä ja kirsikaa. Yllänsä glögiä.
Tilattuna lähti ns. parempiin suihin makoisiin erään tädin mukana. Oli kuuleman maistunut ihan mukavasti kaikille...
Jouluhalko luumumarmelaadilla ja Unelmatäytteellä. Gluteeniton ja laktoositon.
Pinnallaan sulkaata, tuorejuustoa, kermaa, sokrua...
Tällainen ensimmäinen meni ns. kuumille kiville kun tarjolle laitettiin....
Karpalo-valkosuklaakerroskakku. Ns. tavankakku.
Pohjanaan ns. tavan tummakakkupohja. Välissänsä ja moussen seassa mm. kuivakarpaloita liotettuina ja turvotettuina sekä valkosuklaata sulatettuna että hippusina.
Rättänä eli Mustikkakukko. Gluteeniton, maidoton, hiivaton, jne..
Pidämme/pidimme valikoimassa näitä gluteenittomia, hiivattomia, laktoosittomia tahi jopa maidottomia ja munattomiakin tuotteita ( mm. Mutakakku, Rättänä, Karjalanpiiraita, Piippareita, Kopleria, Raakakakkua ) sillä näille on aina kysyntää. Meitä kun on muitakin kuin vaine mie vain joka "kiertää" kaikkea, on Kaiketon.
Omenainen luumuinen Brita. Gluteeniton, laktoositon.
Välissään ehta luumuja sekä luumumarmelaadia. Syntisen hyvää...
Kuvat edestä ja takaa jotta näkyisi marengin kuohkeus ja täytteen täyteliäisyys.
Raparperikeikauskakku. Laktoositon.
Välleen jotahii ihan muutakin hyvää.
Toki valikoimassamme on/oli koko ajan myös suolaista puoltakin joka on tosiaankin sit ihan erilaista... muttas niistä harvemmin tulee otattua kuvia kuin näistä "herkuista". Mm. suolaisia on piiraat kera lohen, kinkun/joulukinkun, kasvisten, feta-juuston, kanttarellien, yms.. Karjalanpiiraita muna-voinkin kera. Lohisarvia, yms..
Vanilja-suklaa-appelsiinijuustokakku. Laktoositon.
Täyteosat "vain" vaniljaa ja suklaata ja pinnassansa appelsiin"kiille"kerros.
Mansikka-kookosraakakakku hunajalla. Maidoton, sokeriton, hiivaton, munaton, soijaton, yms. mutta pohjassaan on hivenen gluteenia kera puurohiutalaiden. Eli vegaaninen siis - voisi sanoa.
Ihanan pehmeä-täytteinen vaikkas nyt raakakakkusen tyyliin pitää/pitikin pitää jäässä että kasassa pysyy kunneka asiakkaat sen olivat syöneet loppuun asti.
( Tämä sekä nuo kaksi seuraavaa kakkusta olivat tilattuja tuotteita erääseen tilaisuuteen. )
Puolukka-karpalo-sulkaakerroskakku. Laktoositon.
Pohjanaan ns. tavan tummakakkupohja. Välissänsä ja päällään puolukkahilloa sekä kuivattuja karpaloita liotettuina ja turvotettuina että suklaata sulatettuna ja hippusina.
Vattu-mansikka-valkosuklaakerroskakku. Laktoositon.
Välissänsä ja päällään vattu- ja kampsikkahilloa kera sulatetun valkosuklaan sekä valkosuklaahippusten.
Mangojuustokakku. Gluteeniton ja laktoositon.
Kakun pohjana vatkattu ja paistettu tavan kahden munan kakkupohja.
Täytteen seassa mangoa paloina. Pinnalla lasten "pilteistä" mangoa sekä koristeena persikan paloja.
Minttujuustokakku. Ns. tavallinen.
Pohjanaan Domino-minttukeksejä. Täytteessä Pätkis-patukoita palasina ja muutama tippa vihreää elintarvikeväriä.
Pinnallansa After Eight-palasia kera suklaarouheen.
Appalsiininen "Pavlova".
Pohjalla marenkilevy. Välissään keitetty appelsiini-curd kera appesliinisen kerma-tuorejuustovaahdon. Pinnassaan renkaanmuotoinen marenki jossa keskellä kermavaahtoa ja pinnallansa mantelilastuja sekä Intiaanisokrua.
Lohivoileipäkakku. Gluteeniton, la´ktoositon.
Pohjanaan Homma-paikassa kaverinaan olleen ystäväni leipoma gluteeniton ( ja laktoositon ) leipä hyvin, hyvon, hyvin, ohuena. Täytteenään miun "soveltamani" täyte: kaikkea ainesta ( mm. suolakurkkua ) kera savustetun lohen.
Ja tietty kermaa, tuorejuustoa, juustoa, yms..
Tästä kakkusesta en ole vielä kuullut että kuis maistui, vahi maistuiko olleskana; vuotan jännittyneenä et kuis tämä onnasi vahi eikö onnannut?
Jouluhalko. Gluteeniton ja laktoositon ( taasen ). Uudelleen ja arvatkaas mitä: tain näitä tänä samaisenä päivänä kaksikin kappeletta joista tää on siis toinen niistä... Joten lie hyvin maistuvaisia toisille ovat nämä - ilokseni.
Tämä taasen oli sellainen "pläjäyskakku" muotoaan "ihan vaine perustäytekakku". Gluteeniton ja laktoositon tosin...
Sisältäin tuttuakin tutumpaa kampsikkahilloa noin yhden kilon verran, kretaa, yms. "kamaa". Tämänkään koostumuksesta en ole kerennyt vielä kuulla kuis on maut onnanneet vahi eivätkö ole onnanneet?
Näiden jälkeen alkoi lomani Homma-paikastani eli siis näin muodollisesti sanoin joulun aikaan "joululoma", ja vapaus. Tiedossani ei ole että jatkuuko yhteistyöni sen paikan kera ielleen mutta hartaasti juttelen tuon Ukko-Ylimmäisen kera että se suinkin olisi mahdollista.
Muttas jatkuu tahi ei niin kotonani voin ainakin toteuttaa itseäni; tein sukumme joulupöytään yhden 20hlö:n "perus-kerma-mansikka täytekakun ja yhden vastaavan pienempänä itselleni; gluteenitonna, omalla sokerillani ja - hivenen maitotuotteita laktoosittomina. Näin juhlan, joulun, kunniaksi siis maistan maitotuotteita sen verta että täytekakkustani aijon maistella sen loppuun asti, toivoin ettei se sitten "kostaudu" Hiiva-Pahulaisen muodossa miulle.
lauantai, 24. joulukuu 2016
Kommentit